Farby GALVI - Pytania i Odpowiedzi
Pytanie 1 - Czym malować ściany z plamami pleśni, grzybów i porostów na ścianach WEWNĘTRZNYCH?
Ściany wewnętrzne należy wyczyścić ze śladów grzyba i pleśni (najlepiej szczotką - na sucho). Jeżeli ściana jest w dobrym stanie (nie rozsypuje się), to możemy od razu malować ją Farbą Galvi. Jeśli ściana kreduje lub jest słaba, zalecamy najpierw nałożyć Grunt AG, następnie odczekać aż ta warstwa całkowicie wyschnie (najlepiej odczekać 24h). Następnie możemy nałożyć 2 warstwy Farby Biokontrolnej Galvi.
Pytanie 2 - Czym malować ściany z plamami pleśni, grzybów i porostów na ELEWACJACH ZEWNĘTRZNYCH?
Najpierw myjemy elewację wodą pod ciśnieniem (myjka ciśnieniowa, max 200 bar!). Jeśli trzeba, to dodatkowo oczyszczamy elewację z porostów. Po oczyszczeniu i całkowitym WYSCHNIĘCIU elewacji nakładamy 2 warstwy Farby Biokontrolnej Galvi Plus (do zastosowań zewnętrznych.
Jeśli ściana jest w kiepskim stanie, to wszelkie ubytki i pęknięcia wypełniamy Elastofilem i czekamy 24h, aż całkowicie wyschnie i zwiąże.
Pytanie 3 - Czy ściany zewnętrzne z porostami i grzybami trzeba myć przed malowaniem?
Zdecydowanie zalecamy takie postępowanie. Prosimy jednak zwrócić uwagę na to, żeby maksymalne ciśnienie robocze myjki nie przekraczało 200 barów. Większe ciśnienie może uszkodzić naszą ścianę zewnętrzną.
Pytanie 4 - Jakim środkiem gruntować ŚCIANY ELEWACYJNE, zwłaszcza ściany północne?
Możemy w tym celu użyć dowolny grunt do zewnętrznych podłoży mineralnych. Możemy też zagruntować ścianę przy pomocy Farby Biokontrolnej Galvi + (do ścian zewnętrznych) rozcieńczonej z wodą w proporcji 9:1 (9 części Farby Galvi na 1 część wody)
Pytanie 5 - Czy ścianę pomalowaną Farbą Biokontrolną Galvi można myć np wodą z mydłem?
To zależy od typu i rodzaju wykończenia farby, którą malowaliśmy ścianę:
- Ściana pomalowana Farbą Galvi z wykończeniem SATYNA - myjemy bardzo delikatnie.
- Ściana pomalowana Farbą Galvi z wykończeniem MATOWYM - NIE MOŻNA MYĆ!!!
- Ściana ZEWNĘTRZNA, pomalowana Farbą Galvi Plus - można myć bez problemów, nawet myjką ciśnieniową.
Pytanie 6 - Jak dobierać zestawy farb na ściany mokre, zapleśnione, zagrzybione, czarne?
Zdecydowanie NIE ZALECAMY malowania takich ścian Farbą Galvi. Proponujemy najpierw przeprowadzić remont ściany i USUNĄĆ źródło wilgoci, która pojawia się na tej ścianie. Nawet wielokrotne malowanie takiej ściany Farbą Galvi nic nam nie da, bo ściana będzie ciągle zalewana - przez to pleśń i grzyb będą się ciągle pojawiały na nowo.
Jeśli mamy ściany mocno zagrzybione, ale suche - oczyszczamy je i malujemy je bezpośrednio Farbą Galvi. Jeżeli plamy z grzybów i pleśni są bardzo widoczne, jako podkład używamy Farbę BIN, a dopiero później stosujemy Farbę Galvi.
Jeżeli podłoże kreduje (po dotknięciu ściany pojawia się pył) - zalecamy użycie jako podkład Gruntu AG, a potem stosujemy jako wykończenie Farbę Galvi.
Pytanie 7 - Jak długo trwa skuteczne działania przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe Farby Galvi (zastosowania wewnętrzne)?
Na podstawie doświadczeń producenta, przy założeniu dobrego przygotowania podłoża przed malowaniem Farbą Galvi, jej skuteczne działanie trwa około 3 lata. Po tym czasie zalecamy pielęgnacyjne nałożenie nowej warstwy Farby Galvi, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym pojawieniem się grzybów i pleśni.
Pytanie 8 - Jak długo trwa skuteczne działania przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe Farby Galvi Plus (zastosowania zewnętrzne)?
Producent farby Galvi jest obecnie w trakcie badań terenowych. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że ściany prawidłowo przygotowane i pomalowane od strony północnej powinny zapewnić nam trwałość powłoki 2 lata. Po upływie tego czasu zalecamy nałożenie kolejnej warstwy Farby Galvi Plus, która wzmocni ochronę ściany przed grzybem i pleśnią. Cały czas mówimy o przypadku najbardziej wymagającym czyli ścianie PÓŁNOCNEJ
Pytanie 9 - Czym można malować ściany przy pomocy Farb Biokontrolnych Galvi i Galvi Plus?
Zalecamy malowanie przy pomocy typowego wałka do farb emulsyjnych. To zapewni nam najlepszą jakość powłoki i najbardziej ekonomiczne zużycie Farby Galvi. W miejscach niedostępnych dla wałka sugerujemy użycie pędzla.
Do Farb Galvi możemy stosować również pistolety natryskowe, ale warto tutaj pamiętać większym niż w przypadku wałka zużyciu Farby Galvi na m2.
UWAGA! Przy malowaniu natryskowym Farbą Galvi Plus stosować dyszę o średnicy 18-23. Bezpośrednio po skończeniu malowania pistolet należy przepłukać ciepłą wodą z mydłem!
Pytanie 10 - Przez ile godzin po wymieszaniu składników Farby Galvi możemy jej używać bezpiecznie do malowania?
Producent farby Galvi zaleca termin maksymalnie 12h. Oczywiście im szybciej zużyjemy przygotowaną i wymieszaną Farbę Galvi tym lepiej dla jakości powłoki antypleśniowej i antygrzybicznej. Ten okres dotyczy wszystkich Farb Galvi, tak do zastosowań wewnętrznych jak i zewnętrznych.
Pytanie 11 - Jak długo schnie ściana pomalowana Farbą Galvi?
Ścianę pomalowaną Fabra Galvi możemy w miarę bezpiecznie dotykać po 30 minutach od pomalowania. Następną warstwę farby możemy kłaść po minimum 60 minutach. Całkowite utwardzenie i pełna aktywacja powłoki następuje po 48h od pomalowania ściany.
Pytanie 12 - Jak jest wydajność Farby Galvi?
1 litrem farby możemy pomalować od 7 do 10 m2 powierzchni ściany, w zależności od chłonności malowanej ściany.
Pytanie 13 - Jak jest wydajność Farby Galvi?
W przypadku Farby Galvi Plus (do zastosowań zewnętrznych) wydajność wynosi około 0,3 - 0,4 kg farby / m2
Pytanie 14 - Jak długo schnie ściana pomalowana Farbą Galvi PLUS?
Ścianę zewnętrzną, pomalowaną Farbą Galvi Plus możemy bezpiecznie dotykać po 60 minutach. Następną warstwę farby możemy kłaść DOPIERO PO 24 GODZINACH!. Całkowite utwardzenie następuje po 48 godzinach.